facebook

Blog

Domofon czy wideofon?

domofon, wideodomofon, kontrola dostępuDomofony i wideodomofony są już standardowym wyposażeniem budynków. Dzięki temu, że mamy je w domach możemy usłyszeć i zobaczyć, kto dzwoni do naszych drzwi, co jest wygodne i bezpieczne.

Na rynku jest bardzo duży wybór tego typu urządzeń. Zarówno pod względem parametrów technicznych, jak i wizualnych. Różne technologie, zastosowania mogą nas zaskoczyć.

Kiedyś domofon czy wideodomofon służył tylko do komunikacji z osobą, która znajdowała się przed budynkiem. Teraz możemy zdecydować się na wiele innych funkcji. Oprócz otwierania furtki lub drzwi możemy otwierać drzwi za pomocą kodu, bez użycia klucza. Niektóre domofony mają funkcję zapalania światła na klatce, posiadają kamerę, dzięki której widzimy osobę przed drzwiami.

Systemy analogowe i cyfrowe

Najprostszymi modelami domofonów są systemy analogowe. Cechują się niskim kosztem instalacji, ale też dużą ilością kabli, więc zalecany jest do montażu w domach jednorodzinnych, a nie w blokach.

Do wad zaliczamy niski komfort podczas użytkowania i przerwanie działania, w przypadku kiedy źle odłożymy słuchawkę, co znacznie utrudnia komunikację.

Obecnie większość użytkowników decyduje się na system cyfrowy. Tego typu system może być połączony z monitoringiem lub systemem telefonicznym, więc jest o wiele bardziej zaawansowany.

Systemy radiowe

Najbardziej wygodną formą montażu są systemy sterowane drogą radiową. Do zalet na pewno zaliczamy możliwość otwierania drzwi specjalnym pilotem, z odległości nawet 400 m od drzwi.

Wideodomofony

Wideodomofony oprócz funkcji domofonu wyposażone są dodatkowo w kamerę. Nie dość, że słyszymy osobę, która dzwoni to jeszcze możemy ją zobaczyć. Dodatkowo możemy zdecydować się na wideodomofon, który ma możliwość rejestrowania obrazów podczas nieobecności właściciela w domu, co zapewnia dużo większe bezpieczeństwo i pozwala ustalić, np. sprawców włamania.

Co powinniśmy wiedzieć przed instalacją domofonu lub wideodomofonu w swoim domu?

Przede wszystkim przed instalacją musimy określić czy chcemy posiadać domofon czy wideodomofon. Zwróćmy tez uwagę na budowę kasety zewnętrznej. Powinna ona być wykonana z materiału odpornego na korozję, aby nie uległa zbyt szybko zniszczeniu. Najlepiej zdecydować się na instalację systemu domofonowego już podczas budowy. Dzięki temu unikniemy w późniejszym czasie kopania ziemi w ogrodzie, wiercenia i kucia. Jeśli jednak nie zrobiliśmy tego podczas prac budowlanych, a nie chcemy decydować się na remont to możemy skorzystać z systemu bezprzewodowego.

montaż domofonów Warszawa * wideodomofon * systemy analogowe * systemy cyfrowe * systemy radiowe

Czytaj również