Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T

 

telewizja cyfrowa DVB-T

DVB-T jest standardem telewizji cyfrowej DVB, która jest nadawana z nadajników naziemnych. W naszym kraju od paru lat zastępuje w zupełności telewizję analogową, która była do tej pory używana.

Jakie korzyści możemy czerpać z DVB-T?

  1. Dużo lepsza jakość dźwięku i obrazuTen rodzaj telewizji cyfrowej zapewnia świetną jakość dźwięku i obrazu. Cyfrowy obraz nie zaskoczy nas różnego rodzaju odbiciami i śnieżeniem, dzięki czemu będziemy mieć o wiele lepszy komfort oglądania telewizji.Jeśli chodzi o dźwięk to jest on przesyłany w najwyższej jakości. Jako dodatek możemy odbierać dźwięk Dolby Digital.
  2. Większa liczba kanałówDzięki emisji cyfrowej te nadajniki umożliwiają nam transmitowanie większej liczby programów na jednym kanale. Dla przykładu możemy zamiast jednego tzw. multipleks.
  3. Funkcje specjalneOprócz powyższych udogodnień DVT-B oferuje swoim użytkownikom dodatkowe, atrakcyjne funkcje, tj.:
  • PVR- jeśli mamy odpowiedni tuner to mamy opcję nagrywania ulubionych programów telewizyjnych oraz za pauzowania programu podczas nadawania, co jest bardzo przydatne.
  • EPG- dzięki tej funkcji mamy możliwość dostępu do programu telewizyjnego wszystkich dostępnych kanałów.
  • VoD- skrót od „Video na życzenie”. Ta funkcja pozwala nam korzystać z wypożyczalni filmów i programów.

Jaki musimy mieć odbiornik, aby móc odbierać DVB-T?

Mamy kilka opcji, aby móc korzystać z tego rodzaju nadajnika:

  • tuner z dekoderem DVB-T,
  • telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T,
  • antena naziemna,
  • karta telewizyjna- zewnętrzna lub wewnętrzna podłączana do komputera z możliwością odbioru DVB-T.

 

Na co lepiej się zdecydować- osobny tuner czy telewizor z wbudowanym tunerem?

Tuner tego typu daje nam więcej możliwości niż telewizor z wbudowanym tunerem, np. możemy nagrywać programy, za pauzować nadawany program i odtwarzać zachowane materiały. Tunery nowszej generacji pozwalają nam na słuchanie muzyki w różnych formatach, przeglądanie ulubionych zdjęć, oglądanie filmów i przeglądanie stron internetowych.

Natomiast telewizor z wbudowanym tunerem zapewnia nam komfort korzystania z jednego urządzenia.

Jaką antenę musimy kupić aby móc odbierać telewizję cyfrową DVB-T?

W celu korzystania z tego typu telewizji możemy używać zwykłej anteny telewizyjnej. Najbardziej zalecane są anteny kierunkowe, natomiast najmniej anteny siatkowe, ponieważ mogą spowodować spore ilości zakłóceń.

Podsumowując- naziemna telewizja cyfrowa zapewnia nam duży komfort, wygodę i przyjemność z oglądania telewizji. Dużym udogodnieniem jest to, że mamy możliwość wyboru czy zdecydujemy się na zakup nowego telewizora, dobrego dekodera czy skorzystamy z anteny. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i upodobań.

Źródło grafiki: www.komputronik.pl

 

Zadzwoń